ПИК Сегед го врати Хагедус од позајмица како замена за повредениот Габер

Откако словенечкиот кружен напаѓач, Матеј Габер се повреди воочи Европското првенство, неговиот клуб, ПИК Сегед веднаш доведе негова замена. Тренерот Хуан Карлос Пастор инсистираше на доведување на Марк Хегедус од Ѓенѓеш.

Ововј ракомет, висок 203 сантиметри и тежок 103 килограми, се враќа до Сегед пред истекот на позајмицата и ќе биде значаен ракометар во ротација за унгарскиот вицешампион.

Хагедус не е дел од унгарската репрезентација на Европското првенство во Хрватска и ќе тренира со Пастор во Сегед. Екипата на ПИК Сегед се наоѓа во иста група со нашиот Вардар во Лигата на шампионите.