ВИДЕО: Петровски со НБА атракција – со додавање меѓу нозе ги збуни стружани! 

Младиот Пелистер одигра уште еден борбен и квалитетен натпревар во Суперлигата, но овој пат беше награден со голема победа во Струга. 

На својот прв гостински меч пулените на Александар Зарков не се уплашија од големиот предизвик и домашната атмосфера и со 24-26 го совладаа разнишаниот домашен тим, а еден од најдобрите ракометари на битолскиот тим беше Дарио Петровски. 

Организаторот на играта и на овој меч беше водечка сила на „зелено-белите“ во офанзивата, постигна четири гола, а подели и неколку клучни асистенции, меѓу кои и најатрактивната на мечот, кога со додавање меѓу нозе до Димитровски ги збуни стружани. 

  • Атрактивното додавање на Петровски против Струга: 

Во следното коло пелистерци ги чека домашен дуел со засилениот Охрид, меч кој се игра наредниот викенд.  

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4