ВИДЕО: Петровски и Талевски го „наполнија“ Пролет – ДВАЕСЕТТЕ гола на битолското дуо!

Ретко кој веруваше дека при резултат од 1-7 по почетните 15 минути младиот Пелистер, кој пред два дена се врати од пат од преку 2.000км, ќе успее да се врати во игра против фаворизираниот Пролет, па дури и да грабнe бод голем како планина. 

Пелистерци започнаа во грч, особено во нападот, тешко постигнуваа гол, но тоа како да ги налути новајлиите во тимот, Дарио Петровски и Стефан Талевски кои се решија да ја преземат одговорноста и го водеа својот тим до посакуваниот бод. Двајцата беа речиси непогрешливи, до врв ја наполнаа мрежата на Пролет и дуелот го завршија со по десет постигнати гола. 

  • Головите на Талевски и Петровски против Пролет:

Интересно е тоа што Талевски и Петровски учествуваа со по една асистенција и при двата од останатите три голови кои вечерва ги постигнаа пелистерци.  

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4