Пелистерци поднесоа жалба: „Спорна е последната одлука во дуелот со Вардар“ (ВИДЕО)

Екипата на Еурофарм Пелистер поднесе жалба за судењето на мечот против Вардар 1961 кој се одигра во финалето од Купот на Македонија.

Мечот го добија „црвено-црните“ со еден гол разлика, а пелистерци се жалат на една од последните одлуки на судиската двојка Николовски - Металари. Вардар имаше еден гол предност, а во последниот напад на вардарци, Филип Талески имаше шут, кој, според пелистерци, е направен по одлука за пасивен напад на арбитрите со намера да се потроши време.

Еурофарм Пелистер се повикува на правилото број осум на ИХФ и тврди дека прекршени биле новите пропозиции според кои секој потег во последните триесет секунди од мечот кој на било каков начин задржува или троши време автоматски значи седмерец и црвен картон за противникот.

  • Моментот за кој Еурофарм Пелистер поднесе жалба:

Слична ситуација, според пелистерци, постоела на натпреварот меѓу Тиквеш и Еурофарм Пелистер во Кавадарци, на кој исто така судеа Металари и Николовски, кога на десет секунди пред крајот Хосни задржа време во последен напад, потег за кој играчот на „зелените“, Мохамед Суси доби црвен картон, а Тиквеш - пенал.

Ова е трета жалба која Еурофарм Пелистер ја поднесува до РФМ оваа сезона. Претходно, пелистерци се жалеа по дербито со Вардар во Скопје, а потоа и на арбитражата во мечот со Алкалоид.