Пелистер му го нанесе првиот пораз на Вардар во плеј-офот!

Битолски Пелистер му се реваншира на Вардар (26-30) за поразот на домашен терен и победи на денешната средба во Скопје во рамки од деветтото коло од овогодишниот плеј-оф.

Конечниот резултат беше очекуван со оглед на тоа што македонскиот првак настапи со најмладите ракометари и ги сочува силите пред да замине за Келн, каде ќе игра на завршниот турнир во Лигата на шампионите.

• Целиот натпревар меѓу Вардар и Пелистер:

Домаќинот одржуваше резултатски приклучок до 15. минута од првиот дел. Се играше гол за гол до резултат 6-6, кога пелистерци заиграа подобро и направија серија од 3-0. Тоа им овозможи да изградат предност која ја задржаа до паузата (14-16). Честите грешки во напад беа причината за негативниот резултат на „црвено-црните“ по првите 30 минути.

Роберто Гарсија Парондо до крај им веруваше на истите момци и го одигра остатокот од мечот со истата постава. Гостинските ракометари уште на стартот од вториот дел го одлучија прашањето на победникот. Заминаа на +5 и не пропуштија можност да се радуваат на теренот на големиот ривал. Маџовски со осум и Поповиќ и Ивановски со по пет гола беа најефикасни кај победниците, а Марко Мишевски со седум и Ставревски со шест погодоци се истакнаа кај шампионот.

За Вардар сега останува да ги направи последните подготовки за полуфиналето во ЛШ против Барселона, кое се игра на 1 јуни. Пелистер во следното коло в среда ќе го пречека Пролет.