Пелистер како на тренинг мина кај младинците на Борец

Екипата на Пелистер прокнижи нови планирани бодови во Суперлигата и како гостин во салата „Гемиџии“ во Велес со 20-37 (7-19) славеше над Борец.

Домаќинот немаше шанса да го изненади поискусниот противник, затоа што поради финансиски проблеми, играше со младински ракометари. Разликата беше евидентна уште на стартот, а во вториот дел, Борец снема сила па пристигна високиот пораз. 

По првиот дел во кој стрелците на Пелистер беа расположени и доминираа, битолчани имааа предност од 12 гола (7-19), додека до финишот истата се удвои.

Габонецот Табангует со 11 гола беше прво име на натпреварот, а во победничкиот тим Петров беше автор на шест, а Лековиќ на пет гола. Димитар Минов со шест гола беше единствена светла точка кај младинскиот погон на Борец.  

Пелистер е на третото место на табелата и води борба за пласман во плеј-офот во Суперлигата. Борец, пак, е на дното на табелата, а по последниот дуел со Охрид за оваа полусезона, судбината на тимот не е позната.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4