Пелистер беше скоро поразен, но лавовски излече реми против Пролет

Во последниот натпревар од четвртото коло на Суперлигата, Пелистер и Пролет одиграа без победник во дуел во кој постојано водеа гостите. Финалните 23-23 се повеќе инвидуален квалитет на бековите и силната желба на младата екипа на Зарков. Домашната екипа настапи хендикепирана заради повредите на Стефан Дрогришки и Филип Ивановски.  

  • Комплетниот натпревар меѓу Пелистер и Пролет:

Гостите започнаа многу подобро, играа цврста одбрана и погодуваа од полуконтра и преку расположенито Мартин Поповски. Така Александар Зарков побара тајм-аут при 1-6 во осмата минута. Џонов и Андоновски создаваа многу проблеми низ средината на домашната одбрана.

Стефан Талески ја презеде одговорноста, постигна три гола по ред и го принуди Матлиевски на минута одмор при 5-7 во 17. минута. Носени од битолската публика, пелистерци се вратија и првиот дел го завршија со само -1. Ако беа поприсебни во последната акција, можеа дури и да израмнат. 

На почетокот од вториот дел Ласко Андоновски ги презеде работите во свои раце и за половина полувреме Пролет стигна до +5. Зарков се обиде со тајм-аут и со промена на ритамот, пак Талевски повлече и во 50. минута резултатот гласеше 18-20. Вистинска драма следеше во финишот, битолчани не реализираа два седмерци, па Трајковски на влезот во последната минута намали на -1.

Гостите од Скопје не го реализираа последниот напад и Пелистер тргна во напад за реми. Бутурац изнуди седмерец, а Талевски со десеттиот гол израмни на 23-24. Во последните шест секунди Пролет не упати квалитетен удар за победа.

Најефикасни поединци во тимот на Пелистер беа Талевски и Петровски со по десет гола, а кај Пролет се истакна Ласко Андоновски со осум погодоци. Утре со натпреварот Металург – Струга започнува петтото коло, во кое Пелистер в сабота гостува кај Работнички, а Пролет го пречекува Радовиш.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4