Откажан попладневниот тренинг, ракометарите низ видео снимки ќе ја скенираат Словенија

Gol.mk на СП ракомет 2018 во Хрватска

Наместо планираните два тренинзи, денес македонските ракометари тренираа само во претпладневниот термин. Од 11.00 часот изутрина Раул работеше еден час со нашите ракометари во „Арена“, а попладневниот тренинг предвиден во 18.30 часот во „Дом спортова“ е одложен.

Шпанскиот тренер им даде поштеда на ракометарите попладнево, а наместо тренинг сесија, Лазаров и другарите ќе ја скаутираат Словенија на еден од последните тестови на селекцијата на Вујовиќ пред големиот собир. Словенците ќе тренираат вечерва од 20.00 часот во „Арена“, а нашите момци утре изутрина во „Арена“ ќе го имаат последниот полесен тренинг пред дебито. 

Македонските ракометари, како и останатите три селекции од групата Б, се сместени во хотелот „Панорама“ во центарот на Загреб.