Охрид славеше убедлива победа против тимот на Борец

Ракометарите на Охрид 2013, во рамките на 12. коло на ракометната Суперлига очекувано и сосема заслужено, во „Билјанини извори“ славеа победа против ГРК Борец со 43-29 (22-10). За ракометарите на Андоновски денешната победа е нивна деветта во елитниот ракомет на Македонија и со тоа ја продолжуват својата битка за пласман во плеј-офот.

„Рибарите“ уште од самиот старт најавија лесна победа против младинскиот погон на тимот на Борец, откако поведоа со 5-0, а потоа беше и високи 11-1. До крајот на првиот дел избраниците на Андоновски одиграа рутински и на одмор заминаа со позитива од +12 (22-10).

Вториот дел започна со по два гола на двете страни, по што следуваше нова серија на охриѓани, кои поведоа и со највисоки +16 (29-13). До крајот ракометарите на Охрид играа рутински, ја чуваа високата позитива и славеа победа од 43-29.

Најдобри кај победниците беа Костов и Петровиќ со по девет гола, додека кај Борец, Димитар Минов реализира 12 погодока.

Следен дуел за ракометарите на Охрид е мечот против тимот на Радовиш овој викенд.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4