ОФИЦИЈАЛНИ СОСТАВИ: Кристопанс, Атман и Горпишин во стројот на Вардар за Киелце

Европскиот ракометен шампион, Вардар, вечерва го игра еден од најважните натпревари во новата сезона на Лигата на шампионите. 

Во Скопје гостува секогаш незгодниот Киелце, овој пат засилен со поранешниот вардарец, Игор Карачиќ, а двајцата стратези веќе ги открија адутите со кои ќе атакуваат на трите бода. 

Она што беше најголема дилема во редовите на вардарци е разрешена и Даинис Кристопанс ќе биде подготвен за настап, по повредата против Војводина. Во составот на македонскиот тим се враќа и рускиот среден бек Атман, како и големиот борец Горпишин. 

Официјални состави за дуелот Вардар – Киелце: 

Мечот меѓу големите ривали, кој од страна на ЕХФ и избран за дерби на колото се игра во салата „Јане Сандански“ вечерва од 17:30 часот. 

Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 КилКил 11 8 2 1 348:305 43 18
2 ВеспремВеспрем 11 8 0 3 364:312 52 16
3 МонпелјеМонпелје 1 11 6 1 4 302:298 4 13
4 КиелцеКиелце 1 11 5 2 4 326:308 18 12
5 ПортоПорто 11 4 2 5 310:326 -16 10
6 ВардарВардар 11 4 1 6 309:355 -46 9
7 Мешков БрестМешков Брест 1 11 3 0 8 310:336 -26 6
8 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 1 11 1 2 8 330:359 -29 4