Одложено дербито меѓу Пелистер и Еурофарм Работник!

Првото градско дерби меѓу битолските ривали Пелистер и Еурофарм Работник, кое е дерби и на првото коло од Суперлигата, е одложено и нема да се игра во текот на утрешниот ден како што беше првично најавено.

Причината е технички проблем во салата во Битола, мечот е одложен на барање на раководството на „зелените“, а со согласност од противникот Еурофарм Работник и Ракометната федерација на Македонија.View this post on Instagram


Официјално натпреварот РК Пелистер - Е.Работник се одложува !! Проблемот поради кој се одложува градското дерби е од техничка природа и поради константното реновирање на спортската сала "Боро Чурлевски" која влезе за исполнување на ЕХФ стандардите и подготовката за натпреварот Македонија-Турција . Новиот термин за натпреварот кој требаше да биди дерби на колото дополнително ќе го соопштиме во координација со Еурофарм Работник и Ракометната федерација на Македонија , додека место и времето остануваат исти Спортска Сала „Боро Чурлевски“ со почеток во 18:30 минути. Воедно му се извинуваме на сите наши фанови и битолски љубители на ракометот што нема да можат да го проследат дерби дуелот во викенд термин но затоа битолската пресметка нема да изостане и очекуваме голема посетеност и подршка за нашите "зелено-бели" во новиот термин престојниот вторник (18.09.2018) Со почит , РК Пелистер .

A post shared by Pelister Handball Club Bitola (@rkpelister) on

Новиот термин за натпреварот кој се очекува да донесе многу возбудливи моменти, најверојатно ќе биде вторник, а место и времето остануваат исти - сала „Боро Чурлевски“ со почеток во 18:30 минути.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 9 9 0 0 301:191 110 27
2 Бутел СкопјеБутел Скопје 10 8 0 2 298:231 67 24
3 Охрид 2013Охрид 2013 9 7 0 2 262:218 44 21
4 Пролет 62Пролет 62 9 6 0 3 272:225 47 18
5 ПелистерПелистер 9 6 0 3 274:244 30 18
6 СтругаСтруга 10 4 1 5 267:264 3 13
7 РадовишРадовиш 10 3 0 7 312:327 -15 9
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 10 3 0 7 256:310 -54 9
9 ПрилепПрилеп 10 1 1 8 249:328 -79 4
10 ГРК БорецГРК Борец 10 0 0 10 226:379 -153 0