Норвешката легенда Мирхол стана тренер, ќе го води четирикратниот првак

Норвешката ракометна легенда Бјарте Мирхол замина во пензија, но веднаш се активира како тренер затоа што потпиша договор со Рунар од Норвешка.

41-годишниот Мирхол кој кариерата ја заврши во Кил, а играше уште за Скјерн, Рајн Некар и Веспрем, парафира тригодишен договор со клубот кој игра во најквалитетниот норвешки шампионат, а во моментов се наоѓа на петтото место.

„Среќен сум што ја добив оваа можност. Едвај чекам да го запознаам тимот и да станам дел од Рунар. Ми фалеше ракометот откако се пензионирав, мотивиран сум за новата задача. Сакам да му помогнам на Рунар да се врати на стариот пат“, изјави Мирхол.

Рунар е четирикратен шампион на Норвешка. Трофејот во скандинавската земја тимот го освојуваше во сезоните 1993–94, 1994–95, 1995–96 и 1999–00.