Норвешка во четвртфиналето на СП 2023, Холанѓанките сигурни со Украина

Уште една репрезентација се пласираа во четвртфиналето на Светското првенство (СП) во ракомет кај жени кое се игра овој месец, тоа е селекцијата на Норвешка.

Норвежанките беа убедливи во натпреварот против Словенија (34-21). И во двете полувремиња скандинавскиот тим даде по 17 гола и го реши натпреварот. Камила Херем имаше шест гола, пред Офтедал и Рајштад со по пет гола. Кај Словенија, Варагиќ даде пет гола.

Холанѓанките исто така одиграа убедливо и ја победија Украина (40-21). Абинг беше стрелец на осум гола, пред Фолбрегт со шест, додека кај Украинките, Шукал беше најдобра со пет постигнати гола.

Покрај Норвешка, во четвртфиналето се и олимписките шампионки, Французинките.