Нант без Лазаров го совлада Кристијанштад за седма победа по ред во ЛШ

Ракометарите на Нант, без нашиот Кирил Лазаров, во рамките на 11. коло од Лигата на шампионите, на гостински терен го совладаа Кристианштад со 25-31 (12-13).

Натпреварот на стартот беше израмнет, а така беше се до резултат 8-8, кога Французите со серија од 4-1 и голови на Белегер, се одлепија на највисоки +3 (9-12). До одморот домаќините ги консолидираја своите редови и на полувреме заминаа со негатива од -1 (12-13).

Во продолжение ракометарите на Нант одлично отворија и со серија голови на шпанските ракометари Белегер и Гурбиндо се одлепија на +5 (16-21), што до крајот рутински го претворија во победа од 26-31.

За ракометарите на Нант денешната победа е нивна седма по ред во Лигата на шампионите и на табелата се сместија на бод од нашиот Вардар, кој гостува кај Барселона.