Најдобрата шведска ракометарка за 2019 потпиша со Ростов-Дон

Ана

Екипата на Ростов-Дон обезбеди одлично засилување на пивотменската позиција. Се работи за шведската репрезентатива Ана Лагерквист, која доаѓа од данското првенство.

Минатата сезона 26-годишната ракометарка беше избрана за најдобра во својата држава. Тоа и донесе интерес од една од најдобрите европски екипи, која секоја година е дел од фаворитите за Лигата на шампионите.

Лагерквист е висока 173 сантиметри и важи за една од најдобрите на својата позиција. Се очекува Швеѓанката да придонесе во продолжување на доминацијата во руското првенство и конечно искачување на врвот на европскиот ракомет.

Кариерата ја започна во екипата на Луги во родниот Лунд, а продолжи во Данска, каде ги бранеше боите на Никобинг.