Начевски и Николов „свиреа“ добро, Аргентина прокнижи бодови со Ангола

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Јужноамериканската селекција Аргентина дојде до првиот полн плен на Светското првенство (СП) кое се игра во Германија и Данска и во мечот со Ангола успеа да слави со 26-33 (12-17).

„Гаучосите“ на натпреварот кој го судеа нашите најдобри арбитри Начевски и Николов беа во егал со ривалот до 6-7, а потоа почнаа да градат разлика. Прво поведоа со 6-10, а потоа и со пет гола, позитива која остана до полувремето (12-17).

Во второто полувреме Анголците константно бркаа резултат, а најблиску што успеаја да дојдат беше еден гол разлика (21-22). Во продолжението од мечот искуството на Аргентина го направи своето, па со серија од 0-5 беше решено прашањето околу победникот.

Најдобар кај Аргентина беше Пабло Симонет со седум гола, Бонано уфрли шест гола, а Пизаро даде пет, додека кај Анголците, прво име беше Фереира со седум, а Хебо заврши со шест гола.

Аргентина во наредното коло кое е последно од првата фаза игра против Катар, додека Ангола се среќава со Египет.