ФОТО: Мрваљевиќ „помогна“ во одбраната против Гидсел

Црна Гора

Заменикот селектор на Црна Гора, Драшко Мрваљевиќ, направи интересен потег на дуелот со Данска.

На почетокот од вториот дел, тој го грабна дресот на Матијас Гидсел. Ситуацијата не беше така сериозна како што првично изгледаше, ниту пак беше протолкувана како обид на црногорскиот стручњак да го спречи противникот за време на акцијата.

„Стоев и разговарав со него. Не знам дали мислеше дека ќе бидат потребни двајца да ме прикријат. Тоа е само чиста забава, а тоа не беше затоа што не можев да се ослободам од него. За среќа, јас сум доволно силен за тоа. Но, можеби тоа е она што го прават во Црна Гора. Не знам.

Морам да му кажам на Николај Јакобсен дека треба да почне малку да се „држи“ до противниците на овој начин“, се пошегува данскиот ракометар.

Мрваљевиќ е замена за Зоран Рогановиќ, кој се опоравува од коронавирусот и не може да ја води својата репрезентација.