Монпелје со нови бодови во Полска, рутинска победа на Савехоф

Монпелје ја продолжи победничката серија и прокнижи нови бодови на гостувањето кај Киелце (27-29) во четвртото коло од Лигата на шампионите.

Францускиот претставник го изненади противникот со брза игра и непредвидливост во нападот. Одбраната на Талант Душебаев имаше проблеми да ја прочита играта на гостите, кои постојано беа во позитива од два-три гола. 

Клучниот период се случи на десет минути до крајот, кога Монпелје набрзина врза неколку гола и се одлепи на највисоки +4. Финишот сепак беше неизвесен и донесе голема борба за победата, која заврши кај францускиот тим.

Мохамед Суси беше расположен за надигрување и лидер кај победничката екипа со шест погодоци. 

Во групата каде што настапува Еурофарм Работник, ракометарите на Савехоф очекувано го победија фенерџијата во групата Татран Прешов (23-28). Гзим Салихи со десет гола беше најдобар поединец на натпреварот, а кај поразениот првак на Словачка најефикасни беа Муњоз Кабесон со осум и Грзентиќ со четири гола. 

Динамо Букурешт со полн плен се врати од Русија, каде што го совлада првакот на оваа земја, Чеховски медведи со 20-30. Хрватот Кудуз со шест и Асолтанеи со пет гола беа најзаслужни за гостинскиот триумф на првакот на Романија.

Дуелот на белорускиот и украинскиот прбак му припадна на Мешков Брест, кој во „Викторија Арена“ го победи поранешниот клуб на Жарко Пешевски, Мотор Запорожје со 33-31 (16-19). Првакот на Шпанија, Барселона го надигра норвешкиот шампион Елверум со 33-24, а најмногу во таборот на Пасквал се истакнаа Циндриќ со седум и Томас со шест гола. 

Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 КилКил 11 8 2 1 348:305 43 18
2 ВеспремВеспрем 11 8 0 3 364:312 52 16
3 МонпелјеМонпелје 1 11 6 1 4 302:298 4 13
4 КиелцеКиелце 1 11 5 2 4 326:308 18 12
5 ПортоПорто 11 4 2 5 310:326 -16 10
6 ВардарВардар 11 4 1 6 309:355 -46 9
7 Мешков БрестМешков Брест 1 11 3 0 8 310:336 -26 6
8 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 1 11 1 2 8 330:359 -29 4