Мојсоски: Во Битола нема лесни бодови, така беше и против овој Пелистер!

И покрај „крпениот“ состав младиот Пелистер прикажа одлична партија и играше рамо до рамо со поискусниот противник, но на крај пресуди искуството и бодовите заминаа за Скопје. 

Искусниот Златко Мојсоски за Gol.mk истакна дека во Битола секогаш било тешко да се игра и нема лесни бодови без разлика на квалитетот на противникот.

„Во Битола секогаш е тешко да се игра, без разлика со каков квалитет располага противникот. Така беше и против овој млад и неискусен Пелистер. Сепак, на крај бодовите ги собравме ние и сакам да им честита на соиграчите за победата. На Пелистер му посакувам што побрзо да се консолидира и да игра важна улога во оваа сезона.

За нас ова беше прва официјална средба и грешките беа видливи, но со напорна работа се надеваме дека ќе ги надминиме. Сега треба да одиме чекор по чекор, од коло во коло да играме сè подобри и во оптимална форма да го пречекаме дуелот со Запоржје во ЕХФ Купот. Во ракометот се е можно, така што сите карти се на маса“, вели искусното крило. 

Во следното коло Бутел пред својата публика ќе го пречека тимот на Радовиш, додека Пелистер гостува во Струга
 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 1 1 0 0 37:30 7 3
2 РадовишРадовиш 1 1 0 0 32:28 4 3
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 1 1 0 0 26:24 2 3
3 Пролет 62Пролет 62 1 1 0 0 21:19 2 3
5 РаботничкиРаботнички 1 0 1 0 25:25 0 1
5 СтругаСтруга 1 0 1 0 25:25 0 1
7 ПелистерПелистер 1 0 0 1 24:26 -2 0
7 Охрид 2013Охрид 2013 1 0 0 1 19:21 -2 0
9 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 1 0 0 1 28:38 -10 0
10 Металург 2Металург 2 1 0 0 1 30:37 -7 0