Мојсоски: Во Битола нема лесни бодови, така беше и против овој Пелистер!

И покрај „крпениот“ состав младиот Пелистер прикажа одлична партија и играше рамо до рамо со поискусниот противник, но на крај пресуди искуството и бодовите заминаа за Скопје. 

Искусниот Златко Мојсоски за Gol.mk истакна дека во Битола секогаш било тешко да се игра и нема лесни бодови без разлика на квалитетот на противникот.

„Во Битола секогаш е тешко да се игра, без разлика со каков квалитет располага противникот. Така беше и против овој млад и неискусен Пелистер. Сепак, на крај бодовите ги собравме ние и сакам да им честита на соиграчите за победата. На Пелистер му посакувам што побрзо да се консолидира и да игра важна улога во оваа сезона.

За нас ова беше прва официјална средба и грешките беа видливи, но со напорна работа се надеваме дека ќе ги надминиме. Сега треба да одиме чекор по чекор, од коло во коло да играме сè подобри и во оптимална форма да го пречекаме дуелот со Запоржје во ЕХФ Купот. Во ракометот се е можно, така што сите карти се на маса“, вели искусното крило. 

Во следното коло Бутел пред својата публика ќе го пречека тимот на Радовиш, додека Пелистер гостува во Струга. 
 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 13 11 2 0 435:327 108 35
2 Охрид 2013Охрид 2013 13 11 1 1 371:295 76 34
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 13 8 2 3 404:345 59 26
5 РадовишРадовиш 13 6 1 6 380:381 -1 19
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 13 6 0 7 367:384 -17 18
7 ПелистерПелистер 13 4 2 7 332:343 -11 14
8 Металург 2Металург 2 13 2 1 10 370:441 -71 7
9 РаботничкиРаботнички 13 1 1 11 376:453 -77 4
10 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4