Младите вардарци шокирани од пулените на Раде Стојановиќ

Ракометарите на Металург 2 ја потврдија добрата форма и силниот отпор против Пелистер во претходното коло и во третиот дуел од 12. коло на Суперлигата, како гости го совладаа Вардар Јуниор со 27-28 (13-14).

Во текот на сите 60 минути се играше израмнето, ниту една екипа не се одлепи и решаваа последните пет минути. При 25-25, погодија Танкоски, Шилегов и Гајиќ за победа на избраниците на Раде Стојановиќ.

Марио Танкоски со 11 гола беше најефикасен поединец на средбата, а кај победничкиот тим на Металург 2, пет гола постигна Мице Шилегов. Младите вардарци на Стојан Петрушевси најефикасни поединци имаше во Трпчевски со осум и Димов со пет гола. 

Во вторник Прилеп и Борец ќе го одиграат последниот натпревар од 12. коло на Суперлигата. 

 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0