Митев: Прв пехар за мене... не можам да го опишам задоволството!

Марко Митев, „мозокот“ на ракометната игра на Алкалоид, го освои првиот голем пехар како член на клубот. Успехот во Купот на Македонија и победата во финалето над Еурофарм Пелистер, како и во полуфиналето над Вардар 1961, ги радува сите играчи, ама се свесни дека ги чека тешка работа во иднина за да бидат подобри и да освојуваат уште пехари.

„Искрено, ова беше многу еуфоричен меч за мене. Ми се случува првпат откако сум на ракометните терени. Не можам да го опишам задоволството и среќата кои ги имам во моментот. Ова ми е прв посериозен пехар во кариерата, верувам дека така ќе се продолжи и понатаму. На овој Ф4-турнир видовме дека можеме да се носиме со секого, но мора да тренираме и да работиме напорно за да бидеме уште подобри и да имаме уште поголеми резултати“, изјави Митев.

Алкалоид до крајот на сезоната го чекаат уште два натпревари во кои ќе го брани третото место на кое се наоѓа сега, а носи место во Европската лига на ЕХФ.