„Министерот за одбрана“ НА ДЕЛО: Борко со 20 одбрани ги откажа Јапонците! (ВИДЕО)

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Ракометната репрезентација на Македонија полесно од очекуваното ги запиша првите бодови на Светското првенство во Германија и Данска, откако стартуваше со убедлива победа над Јапонија од девет гола разлика, 28-37. 

Избраниците на Раул Гонзалез делуваа моќно на теран, нападот беше на висината на задачата, додека одбраната беше водена од одличниот Борко Ристовски, кој иако прими 28 гола, зад своето име запиша 20 интервенции и беше еден од најзаслужните за високиот триумф. 

Погледнете како Ристовски ги откажа Јапонците: 

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0