ЖРК Металург против Овче Поле, ЖРК Ѓорче Петров на мегдан со ЖРК Чаир во женскиот Куп

По завршувањето на ждрепката за четвртфиналните групи од Националниот Куп во машка конкуренција, во просториите на Ракометната федерација на Македонија се одредија и полуфиналните перови од истата фаза и кај дамите.

Највозбудливо се очекува да биде во групата 1, затоа што ЖРК Ѓорче Петров ќе се судри со тимот на Чаир, додека бранителот на титулата ЖРК Металург би требало да има лесен пат до ново учество на завршниот турнир.

Група 1: 
ЖРК Чаир – ЖРК Ѓорче Петров; Скопје – Спартак

Група 2: 
ЖРК Вардар – Шампион; Деспина – Кузман Вардар

Група 3: 
Стружанка – Астибо; Овче Поле СУ – ЖРК Металург

Група 4: 
ЖРК Пелистер – Гевгелија; ЖРК Куманово слободен 

Натпреварите од четвртфиналниот турнир во Купот на Македонија ќе се одиграат на 18 и 19 март, додека женскиот завршен турнир е закажан за14 и 15 мај.