Најнови вести

  • Шешири во ЛШ: Елитата по девет години без Вардар

    Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди шеширите за новата сезона во машката ракометна Лига на шампиони во која Македонија нема да има клупски претставник поради санкцијата кон Вардар 1961.

  • Вардаровите ѕвезди се на цена, ќе останат ли Моралес, Талески, Томовски?

    Ако се исполнат најсветлите прогнози на „црвено-црната“ управа и претседателот Михајло Михајловски, Вардар 1961 оваа сезона ќе игра во домашната Суперлигата и за трофеите од Купот и Суперкупот на Македонија, а со високи аспирации ќе настапи и во регионалната СЕХА лига. Иако го потврди скоро целиот ростер од минатата сезона (барем оние кои останаа), Михајловски нема да има лесна задача да ги задржи ракометарите кои имаат понуди од посилни национални првенства од македонското.

  • „ППД Загреб не влезе во ЛШ затоа што Вардар беше исфрлен“

    Ракометарите на ППД Загреб и во сезоната 2022/23 ќе играат во Лигата на шампионите на ЕХФ. Со одлуката на Европската ракометна федерација, која стапи на сила од понеделникот, на 27 јуни, познати се сите учесници на најелитното клупско натпреварување во Европа, кои како и досега ќе бидат поделени во две групи од по осум екипи.

Табела

Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 АлборгАлборг 14 11 0 3 453:410 +43 22
Плејоф
2 КилКил 14 10 1 3 427:395 +32 21
Квалификациски плејоф
3 ПИК СегедПИК Сегед 14 8 3 3 412:392 +20 19
Квалификациски плејоф
4 МонпелјеМонпелје 14 7 3 4 424:409 +15 17
Квалификациски плејоф
5 Вардар 1961Вардар 1961 14 6 1 7 379:368 +11 13
Квалификациски плејоф
6 ЕлверумЕлверум 14 3 2 9 417:449 -32 8
7 ППД ЗагребППД Загреб 14 3 2 9 351:385 -34 8
8 Мешков БрестМешков Брест 14 1 2 11 342:397 -55 4
Плејоф
Квалификациски плејоф
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 КиелцеКиелце 14 10 0 4 449:415 +34 20
Плејоф
2 БарселонаБарселона 14 9 2 3 420:369 +51 20
Квалификациски плејоф
3 ПСЖПСЖ 14 8 2 4 452:396 +56 18
Квалификациски плејоф
4 ВеспремВеспрем 14 8 1 5 449:423 +26 17
Квалификациски плејоф
5 ПортоПорто 14 4 3 7 375:408 -33 11
Квалификациски плејоф
6 ФлензбургФлензбург 14 4 2 8 381:401 -20 10
7 Динамо БукурештДинамо Букурешт 14 4 0 10 415:470 -55 8
8 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 14 4 0 10 312:371 -59 8
Плејоф
Квалификациски плејоф