Марија Штериова останува во Романија, но го менува клубот

Македонската репрезентативка Марија Штериова, во следната сезона ќе има нов предизвик. По една година мината во составот на Дунареа Браила, каде одигра одлични натпревари и неколку пати беше во тимот на колото, Штериова заминува во Баја Маре.

Станува збор за клуб каде своевремено играше и Елена Ѓорѓиевска, но кој пред две години прогласи банкрот. По двете сезони минати во пониските конкуренции, овој тим се враќа на голема врата во најквалитетната конкуренција и сака да врати барем дел од старата слава. За потсетување во овој тим играа Ардеан, Унгуреану, Херем, Аренхарт, До Насименто...

Штериова потекнува од Еуростандард, а во Македонија играше и за Жито Прилеп, Кометал ЃП и Вардар, додека во странство беше дел од унгарските Вац и Фехервар, норвешката Волда и турскиот Кастамону.