Манасков: На почетокот од кариерата притисокот поради татко ми и брат ми беше голем, но...

Ракометниот клуб Охрид зад себе остави одлична полусезона во Суперлиагата, а вечерва ќе се потруди истата да ја запечати со победа над Вардар Јуниор

Еден од најдобрите ракометари на тимот од покрај езерото, Мартин Манасков вели дека иако противникот е составен од млади ракометари, Охрид никако не смее да го потцени и се опушти. 

„Вардар Јуниор e релативно млада екипа и желна за надигрување и докажување. Во никој случај не смее да ги потцениме и да играме опуштено, туку да влеземе максимално во натпреварот и да го решиме во наша корист. Мислам дека одбраната која е на висина на задачата во текот на целото првенство е наша предност, а секако и нападот кој е доста ефикасен“, потенцираше Манасков.

25-годишниот бек стана и единствениот ракометар на Охрид кој се најде во поширокиот список на селекторот Данило Брестовац за претстојното Европското првенство. Манасков е дел од 28-те ракометари кои ќе ги започнат подготовките и од кои селекторот треба да ги одбере патниците на континенталниот собир.

„Среќен сум и чувството е прекрасно да се биде на поширокиот список од македонската репрезентација. Сакам од срце да им се заблагодарам на соиграчите, тренерот и целиот клуб кои ми овозможија да напредувам и бидам дел од стартот на подготовките. Јас ќе дадам максимум на тренинзите и се надевам дека ќе го поминам последниот филтер и ќе бидам дел од Европското првенство, што е сон на секој ракометар. На почетокот од кариерата притисокот поради татко ми и брат ми беше голем, но позитивен, а сега не чувствувам никаков притисок, туку тие ми се голема мотивација“, додаде Манасков.

Натпреварот меѓу Охрид и Вардар Јуниор се игра денес со почеток во 18:00 часот.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4