Макуч: Кога се повредив не мислев дека ќе бидам тука...

Ракометарите на Барселона го освоија трофејот во Лигата на шампионите, па по дванаесетти пат се искачија на кровот на Европа. Каталонскиот гигант е најтрофеен клуб во натпреварувањето, а овојпат во финалето по драма го победија дански Алборг со 30-31. 

По освоениот трофеј својот став и задоволство не го криеше Домен Макуч. Средниот бек нагласи дека хемијата е на врвно ниво во тимот. 

 „Ова е сезона во која патевме од почетокот, имавме повреди и заминувања на дел од играчите. На крајот дојдоа нивни замени кои направија чекор напред. Видовме дека сè може да се случи во Келн. Во четири гопдини ова ни е трета титула, се надевам одиме напред. 

Кога се повредив, не размислував дека ќе бидам тука. Ова за мене е премија да сум тука со тимот, да можам да помогнам на било кој начин. Хемијата е навистина добра. Во Барселона се работи добро, навистина секој играч што ќе дојде се вклопува бргу. Екипа сме и надвор од теренот, се дружиме и надвор од теренот, а тоа помага и на теренот“, изјави Макуч.

23-годишниот среден бек од 2020 година е во Барселона, а на стартот на сезоната имаше тешка повреда. Сепак, успеа да се врати и да му помогне на тимот да дојде до нов трофеј.