Македонски судии ќе го водат дербито на одлука во Европската лига

Следниот вторник со натпреварите од шестото коло од групниот сегмент завршува првата фаза на Европската лига во ракомет. Шеснаесет екипи ќе остаанат во новоформираните групи, а исто толку тимови ќе бидат елиминирани.

Не е неважен и пласманот на првото и второто место, заради подобрата конфигурација на групите и противниците напролет. Македонските интернационални судии Димитар Митревски и Благојче Тодоровски добија одговорна задача и следниот вторник, на петти декември, ќе ја делат правдата на дуелот Нант - Рајн Некар Левен. Дуелот во Франција ќе го даде победникот во групата А. Германците, кои во квалификациите го елиминира Вардар 1961, имаат два бода повеќе од Французите. 

Митревски и Тодоровски веќе имаат големо искуство од судење на европски натпревари, а беа дел и од „фајнал-фор“ турнирот на Европската лига во Лисабон пред две години.