Македонките немоќни со Ѓер, првакот изненаден во Германија

Македонските ракометарки во Лигата на шампионите ќе почекаат на првата победа. Хрватска Локомотива Загреб се соочи со Ѓер во Унгарија, но немаше никакви шанси за триумф (32-16) во рамки на четвртата рунда.

Дресот на загрепчанки го носат три наши ракометарки. Леонида Гичевска, Сања Дабевска и Андреа Седлоска се дел од тимот, ама имаат четири порази на четири меча. Во овој последниот од Ѓер, Гичевска и Дабевска дадоа по еден гол.

Првакот Кристиансанд доживеа пораз од Битигхајм во Германија (32-30). Тоа беше изненадувањето на денот. Романски Рапид дома го совлада Есбјерг од Данска (34-32), додека Ференцварош беше подобар на гости кај Крим (30-32).

Романски ЦСМ Букурешт успеа да го освои Одензе (27-31), додека Брест дома сигурно го доби чешки Мост кој е дебитант (31-26).