Куп на Македонија

Primary tabs

Најнови вести

 • Пет прволигаши го преживеаја првото Куп-чистилиште

  Од петок до недела се одиграа петнаесет натпревари од првото коло на Купот на Македонија во ракомет. Победниците, заедно со бранителот на трофејот Вардар 1961 ќе се најдат во ждрепката за четвртфиналните групи, од кои ќе произлезат патниците на „фајнал-фор“ турнирот.

 • Куп на Македонија

  Алкалоид лесно се справи со Радовиш за осминафинале во Купот на Македонија

  Ракометарите на Алкалоид победија во првата рунда на Купот на Македонија против Радовиш 39-27 (17-15). Новиот спортски проект кој настапува во вториот ранг на македонскиот ракомет покажа дека е зрел и го декласираше тимто кој настапува во Суперлигата. Предводени од одличниот Стојков кој даде 13 гола, домашните играчи во СЦ „Борис Трајковски“ се радуваа на пласман во осминафиналето на најмасовното домашно натпреварување.

 • Алкалоид е сериозен тим, го декласира суперлигашот Радовиш во Купот

  Новиот спортски проект во македонскиот ракомет, РК Алкалоид уште еднаш докажа дека е сериозен тим и во првата нокаут рунда на Купот на Македонија го исфрли суперлигашот Радовиш со 39-27 (17-15). Оваа сезона Алкалоид е без пораз, има само едно реми од дербито со Голден Арт, а ќе настапи и во осминафиналето на Купот.