Македонија со пораз од Украина тргна на Европското првенство на плажа

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Украина го отвори Европското првенство на песок во Назаре, Португалија. На преубавата португалска плажи, на девојките кои ги водат Златко Мојсовски и Ања Алтхаус им беше потребно време за аклиматизација. Мечот го загубија во двата сета, со 20-8 и 23-16. 

Од стартот девојките како да тргнаа импресионирано, премногу грешеа и тоа резултира со висока негатива уште по само пет минути. Првиот сет заврши со убедливи 20-8 за Украинките.

Македонските ракометарки се консолидираа во продолжението, беа навистина поконкурентни и му се закануваа на ривалот. На стартот на вториот сет се играше егал, меѓутоа во втората половина Украина се одлепи. Сепак, Македонија успеа да се стегне и иако загуби, дојде до пристојни 23-16.

Најдобра кај Украина беше Анастасија Бондаренко со 14 поени, пред Јулија Андријчук со 11 поени, додека Јелизавета Дихтар заврши со 10 поени. Кај Македонија, Ана Марија Божиновска имаше шест, а Бојана Диневска, Теодора Гулицоска, Теодора Маркоска и Ангела Јанкуловска имаа по четири поени.

Пред македонските девојки денес е уште еден натпревар, во 15:00 часот ќе се судрат со Холанѓанките.