Македонија само еднаш не победила на мундијалското деби

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Само еднаш, во Вараждин пред десет години, македонската ракометна репрезентација не победила на дебито на еден Мундијал. Дури трипати од пет мундијалски први натпревари игравме со Тунис и токму од нив загубивме на СП во Хрватска во 2009 година.

Сите останати ривали кои се инфериорни во споредба со нас ги победувавме.

1999 – Македонија – Саудиска Арабија 28-21
2009 – Македонија – Тунис 24-25
2013 – Македонија – Чиле 30-28
2015 – Македонија – Тунис 33-25
2017 – Македонија – Тунис 34-30

Денес од 15:30 часот во Минхен против Јапонија веруваме дека позитивната традиција ќе продолжи. 

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0