Македонија има натпревар „да се биде или не“ против Романија

Македонија

Македонија ќе ја заокружи групната фаза на Европското првенство со дуел против Романија. Избраничките на Љубомир Савевски запишаа два порази на стартот, од фаворизираните Франција и Холандија.

Публиката дава максимална поддршка на девојките, кои денес имаат нов тежок тест. Натпреварот против Романките е од исклучително значење. Победа за нашиот национален тим ќе значи пласман во следната фаза од шампионатот, кој Македонија го организира заедно со Црна Гора и Словенија.

Македонската репрезентација моментално е на последното место, поради полошата гол-разлика. Романскиот тим исто така загуби во првите две кола. Нашиот денешен противник беше декласиран од Французинките, а минимално го „положи оружјето“ пред холандските ракометарки.

Најголемата опасност по македонскиот гол ќе доаѓа од искусната Кристина Неагу. Таа најави дека нејзината репрезентација ќе одигра сериозно и нема да го потцени противникот. Атмосферата на трибините во СЦ „Борис Трајковски“ се очекува да биде дополнителна пречка за романскиот национален тим.

Натпреварот меѓу Македонија и Романија се игра вечерва со почеток од 18:00 часот.