Магдебург е нов шампион на Германија, во Келн ќе атакува на четвртиот овосезонски трофеј

Екипата на Фуксе Берлин забележа неочекуван пораз од Бергишер на домашен терен и со тоа на еден начин го промовира Магдебург за шампион на Бундеслигата за сезоната 2023/24.

Европскиот шампион е пред уште еден настап на Ф4 завршницата во Лигата на шампионите, а во Келн ќе патува побогат за уште еден домашен трофеј. 

А во „Ланксес Арена“ четата на Бенет Вигерт ќе атакува на четвртиот трофеј оваа сезона. Магдебург го освои Купот на Германија, како и Светското клупско натпреварување (Супер Глоуб), а од синоќа е и шампион на Германија.

Во полуфиналето во Келн „зелените“ ќе се судрат со Алборг, додека другото полуфинале го сочинуваат Барселона и Кил.