Мадсен: Мора да победиме во Битола, целта ни се првите две места во групата

Екипата на Алборг ќе допатува во Битола, каде ќе се сретне со македонскиот шампион Еурофарм Пелистер во 13. коло од групата А во Лигата на шампионите.

Данскиот состав како голем фаворит доаѓа во Македонија, а тренерот Стефан Мадсен најавува голема борба и пожртвувана игра за исполнување на целта, а таа е пласман на едно првите две места во групата. 

„Ќе пристигнеме во Битола после две исклучително тешки недели, во кои одигравме пет натпревари за осум дена. Тимот покажа дека е цврст во клучните моменти од сезоната и заедно стоиме пред сите предизвици понатаму.

Сакам да играме на високо ниво и тоа ќе го покажеме во Македонија. И покрај долгото патување, играчите ќе го дадат својот максимум за победа и обезбедување на едно од првите две места“, изјави Мадсен. 

Алборг во моментов е на втората позиција во групата, со вкупно 16 бодови, додека нашиот претставник уште сѐ уште е без бодови во елитното натпреварување на ЕХФ. Натпреварот помеѓу Еурофарм Пелистер и Алборг е закажан за 28 февруари, со почеток во 20:45 часот.