ВИДЕО: ЛУДИОТ ЦЕПЕЛИН на Словенците кој ја однесе Македонија во осминафинале на СП!

Репрезентацијата на Словенија одигра 28-28 против Тунис, а до бодот дојде на неверојатен начин, со ЦЕПЕЛИН во последната секунда.

Херој на четата на Веселин Вујовиќ е Блаж Јанц, кој по проигрување со Зарабец, успеа да погоди на крајот од мечот и на Македонија да ѝ донесе посакуван пласман во осминафиналето.

Погледнете ја златната мајсторија на словенечкиот ракометен „ѕвер“...

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0