Луда завршница во ЛШ: Матскевич фати „жива“, па даде гол за победа на Мешков! (ВИДЕО)

Ракометарите на Мешков Брест по девет гола во новата сезона од Лигата на шампионите го забележаа првиот триумф во групата А, откако со минимални 32-33 славеа во трилер-завршницата на гости кај Елверум. 

Херој на белорускиот шампион е голманот Иван Матскевич, кој во последните секунди од натпреварот најпрво фати „жива“ топка, а потоа погоди од „гол на гол“ за огромно славје на гостинските ракометари.

Микита Ваилупау имаше фантастичен натпревар на норвешкиот паркет и со осум гола беше прв стрелец во редовите на Мешков Брест, додека кај домашниот тим ист број на голови постигна Грондал.