ЛШ ждрепка: Финалистите во иста група, Будуќност против Ѓер, Савехов..

По само неколку седмици од завршувањето на Ф4 турнирот во женската Лига на шампиони, познати се групите за новата сезона во елитното натпреварување.

Денес, во Виена се одржа ждрепката за првата фаза во Лигата на шампионите, која донесе две супер возбудливи групи и нов двомеч меѓу ланските фуналисти ФТЦ и Вајперс Кристиансан.

  • Групите во новата сезона во Лигата на шампионите:

Група А: 
ЦСМ Букурешт, Ѓер, Оденсе, Брест Бретањ, Битигхајм, Будуќност, Савехоф, Дебрецин

Група Б: 
Мец, Есбјерг, Вајперс Кристијансанд, Рапид Букурешт, Ференцварош, Крим, Заглебје, Икаст

Веднаш по завршувањето на оваа ждрепка, започнува и извлекувањето на групите во машката Лигата на шампионите, во која Еурофарм Пелистер ги чека своите противници.