Лев бек од Португалија го засилува тимот на Вардар

Македонскиот ракометен клуб Вардар 1961 ќе добие ново име во екипата, затоа што постигна договор со млад лев бек од Португалија.

Виктор Мело, играч кој е роден во 2003 година, доаѓа во Скопje за да ја засили бековската линија на „црвено-црните“. Последниот клуб на доскорешниот младински репрезентативец на Португалија е екипата на Виторија.

Досега, Вардар како нови засилувања ги потврди бекот Стефан Петриќ од РК Партизан и крилото Марко Срдановиќ кој доаѓа од Металопластика.

Најтрофејниот клуб сезоната ја заврши на третото место во македонскиот шампионат и ако добие зелено светло од Европската ракометна федерација (ЕХФ) ќе игра во квалификациите за Европската лига.