Лазаров: Нашиот млад состав учи од ваквите силни средби

Македонскиот вицепрвак РК Алкалоид ги заврши гостинските натпревари во Европската лига на ЕХФ во натпревар со РК Војводина во Нови Сад (29-34) и останува на еден освоен бод во второрангираното натпреварување.

По средбата во салата „Слана Бара“, тренерот Кирил Лазаров направи осврт и ја коментира средбата со српскиот шампион.

„Видовме еден борбен натпревар од страна на двете екипи. Војводина е искусен и квалитетен состав, тоа го докажа на овој меч. Секогаш воведуваат нешто ново во играта, имаат квалитетни играчи и тешко е да се игра против ваков тим, посебно кога имаш млад состав како што е нашиот. Ние учиме од сите овие натпревари и собираме искуство“, изјави Лазаров.

РК Алкалоид за крај на групната фаза во дебитантската сезона во Европската лига на ЕХФ го чека домашен натпревар против шпанска Логроњо Ла Риоха, против која на гости го освоивме првиот европски бод.