Лазаров: Имаме добри спомени од Вараждин, мора да сме задоволни!

Ракометната репрезентација на Македонија доби група во која може да се надигрува на Светското првенство (СП) кое следната година во јануари ќе се игра во Хрватска, Данска и Норвешка. Наши ривали се Унгарија, Холандија и Гвинеја.

Селекторот Кирил Лазаров даде коментар на ждрепката за новиот ракометен Мундијал на кој Македонија го продолжува континуитетот на големите настани кој трае од 2012 година.

„Од прв и втор шешир добивме доста квалитетни репрезентации. Секако дека можеше да добиеме уште поквалитетни противници, но треба да бидеме задоволни пред се со фактот дека ќе играме во Хрватска во Вараждин и ќе имаме огромна поддршка од нашите верни навивачи. Сите имаме добри спомени од Вараждин и се надевам дека повторно ќе биде така. Имаме доста време да се подготвиме квалитетно за Светското Првенство“, изјави Лазаров.

СП 2025 ќе се игра во средината на јануари, а прв натпревар за нашиот национален тим е против Унгарија закажан на 15 јануари. Потоа ни следи Холандија (17 јануари), додека крајот е резервиран за Гвинеја (19 јануари). Трите најдобри селекции во групата одат во следна рунда, последниот игра Президент Куп.