Куп на Македонија: ЖРК Куманово во група со ЖРК Металург, шампионот со ЖРК Пелистер

Откако денес беа извлечени групите во машка конкуренција, во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа извлечени и групите за Купот на Македонија во женска конкуренција, кои ќе се одиграат на 22 и 23 март.

Групите за Купот на Македонија во женска конкуренција:

Група 1: 
ЖРК Скопје, ЖРК Куманово, ЖРК Стружанка и ЖРК Металург Автокоманда

Група 2: 
ЖРК Чаир Скопје, Овче Поле, РК Слободен и РК Астибо

Група 3: 
ЖРК Шампион, ЖРК Гевгелија, РК Деспина и ЖРК Вардар

Група 4: 
ЖРК Спартак, РК Слободен, ЖРК Пелистер и ЖРК Ѓорче Петров

Актуелен освојувач на трофејот во Купот на Македонија е екипата на ЖРК Куманово, која минатата година по третпат триумфираше во најмасовното ракометно натпреварување.