Кристопанс: Бевме цврсти во одбраната, така го победивме Киелце

На прес-конференцијата по победата збор од таборот на Вардар имаше и Даинис Кристопанс, кој беше најдобар стрелец во „црвено-црниот“ дрес на мечот против Киелце во Лигата на шампионите. Највисокиот ракометар во елитата ја пофали одбраната на натпреварот и истакна дека таа го решила мечот.

„Би сакал да им честитам на соиграчите. Одигравме добар меч. почнавме многу добро. Одбраната беше доста цврста. Во вториот дел снемавме сила, но среќни сме што мечот заврши така како што заврши - во наша корист“, краток беше Кристопанс.

Дуелот во Скопје беше последен оваа година за Вардар во Лигата на шампионите.

Лига на шампиони (М), Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БарселонаБарселона 11 10 0 1 386:304 82 20
2 ПИК СегедПИК Сегед 11 8 2 1 323:277 46 18
3 ПСЖПСЖ 11 9 0 2 347:306 41 18
4 АлборгАлборг 11 5 1 5 328:337 -9 11
5 ФлензбургФлензбург 11 4 1 6 291:299 -8 9
6 Целје Пивоварна ЛашкоЦелје Пивоварна Лашко 11 3 0 8 280:335 -55 6
7 ЕлверумЕлверум 11 1 1 9 284:324 -40 3
8 ППД ЗагребППД Загреб 11 1 1 9 263:320 -57 3