ВИДЕО: „Кренете ги рацете“ е официлната химна на ракометниот Мундијал

Необична, но певлива е химната на Светското првенство во ракомет во Египет. Организаторите се подготвуваа за малку поинаков Мундијал, но и покрај многу пречки заради пандемијата на ковид-19, шампионатот почна.

Официјалната песна е дело на Тамер Хосни, Марван Муса и Хода Ел Шербини, а се вика „Кренете ги рацете“.

  • Официјалната химна на Светското првенство во ракомет: 

Египет го совлада Чиле со 35-29 на натпреварот на отворањето на Светското првенство.