Костески фати ритам и во Холабрун, со „8 од 8“ избран за играч на натпреварот

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Никола Костески продолжува со одличните партии во Австрија.

Откако минатата сезона беше еден од најдобрите ракометари на Линц, во оваа има нов предизвик и ефикасно ја отвори новата ера, носејќи го дресот на Холабрун. Во вчерашниот натпревар против Кремс, Костески беше најефикасниот ракометар и со осум гола од исто толку обиди го водеше својот тим до убедлива победа од 33-23.

Поранешниот член на Металург и Татран Прешов го доби и првото индивидуално признание во новиот клуб, откако беше избран за играч на натпреварот. Неговиот соиграч и исто така поранешен репрезентативец на Македонија, Влатко Митков мечот го заврши со два постигнати гола.

Костески ова лето имаше понуди да се пресели во неколку екипи од Бундеслигата и Европската лига, но поради проблеми со документацијата понудите не се реализираа.