Кога се „гази“, нема стоп: Вардар ја запиша највисоката победа во ЛШ!

Европскиот првак Вардар успеа да забележи уште една победа во ЛШ над Кристијанштад во Скопје, која ќе влезе во историјата како највисока на „црвено-црните“ во историјата на ракометната елита.

Како домаќин, Вардар одигра импресивно против шведскиот шампион како никогаш досега и славеше со високи 31-15 (14-8), што е највисока победа во досегашните настапи во елитата на македонскиот тим. 

Претходно, рекордот на Вардар изнесуваше победа од 13 гола, над Вакер Тун во Швајцарија, во 2013 година (24-37).