Кобетиќ: Ни самите не знаеме што ни се случи во последните десет минути! 

Битолски Пелистер за малку со голема сензација ќе ги стартуваше настапите во плеј-офот на Суперлигата, откако цели 50 минути беше во игра за победа против Металург, но на крај вицешампионот искусно ги запиша првите бодови во домашниот шампионат (28-26). 

Еден од најдобрите поединци на „зелено-белите“ Марко Кобетиќ (осум гола) по мечот истакна дека и самите не знаат што им се случи во последните десет минути и се надева дека со добра анализа тие грешки ќе се поправат на следните натпревари. 

„Одигравме многу тежок натпревар против тим кој долги години се натпреварува во Лигата на шампионите и СЕХА лигата. Цели 50 минути игравме добри и им париравме на домаќинот, но што се случи во последните десет навистина не знаеме ни самите. Треба добро да го анализираме овој меч и да ги поправиме грешките на следните натпревари“, изјави хрватскиот бек. 

Вториот предизвик за битолчани во плеј-офот ќе биде домашен дуел против тимот на Бутел, кој вчера исто така забележа пораз од Пролет. 

Суперлига, ПЛЕЈ ОФ МАЖИ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 10 8 0 2 327:259 68 24
1 ВардарВардар 10 8 0 2 324:284 40 24
3 МеталургМеталург 10 6 0 4 307:303 4 18
4 Бутел СкопјеБутел Скопје 10 3 0 7 271:293 -22 9
4 ПелистерПелистер 10 3 0 7 285:306 -21 9
6 Пролет 62Пролет 62 10 2 0 8 250:319 -69 6