Киелце купи поранешен ракометар на Металург

Екипата на Киелце донесе квалитетен шутер и во своите редови го ангажира хрватскиот ракометар Халил Јагањанац.

Информацијата ја потврди репрезентативецот на „коцкестите“ во интервју за 24 сата. Јагањац настапуваше одлично за тимот на Нексе, беше лидер во тимот кој обезбеди настап во групната фаза од Европската лига на ЕХФ и обезбеди трансфер.

Левиот бек кој е роден во 1998 година во Киелце ќе се пресели од 2022 година, а во Нексе пристигна од редовите на македонски Металург за кого играше една година.

Претходно, Халил Јагањац беше дел од вториот тим на ПСЖ и од Козала.