ВИДЕО: Каков меч на Мајиќ – ретко кој може да се пофали со 14 гола против Вардар! 

Екипата на Бутел е најпријатното изненадување на сезоната во Суперлигата, која е пред самиот крај. Новајлијата во лигата во своето премиерно издание најпрво се избори за плеј-оф, а потоа и за „фајнал-фор“ во Купот, а вечерва за првпат пред својата публика му се спротистави на моќниот Вардар. 

Очекувано, вардарци немаа поголеми проблеми и извојуваа сигурна победа од 31-43, но мечот беше посебен за левото крило на Бутел, Мирко Мајиќ. Црногорскиот ракометар одигра фантастична партија и беше нерешлива енигма за младиот Кизиќ, а одличната ноќ ја круниса со неверојатни 14 гола во вардаровата мрежа. 

  • Головите на Мајиќ против Вардар: 

>>> ПОВРЗАНО - Вардар броеше до 43 против Бутел, за „пет од пет“ во плеј-офот!

Покрај Мајиќ, во редовите на Бутел се истакна и Григориев со осум гола, додека кај Вардар најефикасни беа Неданоски со десет и Војводиќ со осум погодоци. 

Суперлига, ПЛЕЈ ОФ МАЖИ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 10 8 0 2 324:284 40 24
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 МеталургМеталург 10 6 0 4 307:303 4 18
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0