Хансен: Сите го знаеме квалитетот на Хрватска

Хрватските ракометари вечерва ги очекува нова тешка битка на Светското првенство. Противник ѝ е моќната Данска од 20:30 часот.

По тој повод, еден од најдобрите ракометари во данскиот табор, Микел Хансен ги најави дуелот со „каубоите“.

„Ни претстои тежок натпревар. Сите го знаеме квалитетот на Хрватска. И ситуацијата во која се... Ако не победат, ќе им биде многу тешко да продолжат понатаму. Претрпеа тежок пораз од Египет, но имаат квалитети и многу добри играчи, кои играат во големи клубови во Европа“, изјави данскиот ас. 

Хрватска на стартот од шампионатот забележа шокантен пораз од Египет, по што следуваа лесни победи над Мароко и Соединетите Американски Држави.